Dach płaski to rozwiązanie, które coraz częściej wybierane jest w polskim budownictwie (nie tylko przemysłowym). Jednak ze względu na specyfikę warunków atmosferycznych, niezbędne jest stworzenie skutecznej warstwy hydroizolacyjnej, dzięki której konstrukcja dachu będzie zabezpieczona.

Dach płaski nie tylko w firmie

Choć w Polsce dachy płaskie najczęściej budowane są na budynkach przemysłowych, czyli halach produkcyjnych, usługowych czy handlowych lub na magazynach, to nie jedyne miejsce, gdzie można je spotkać. Coraz częściej dachy płaskie pojawiają się w domach jednorodzinnych i w blokach. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej atrakcyjne i bezpieczniejsze. Przede wszystkim, dach płaski jest bowiem zdecydowanie odporniejszy na oddziaływanie warunków atmosferycznych, w tym silnego wiatru, burz czy nadmiernych opadów deszczu lub śniegu. Jest konstrukcją trwalszą niż stosowane dotychczas dachy spadziste. Dodatkowo również, na dachu płaskim pojawia się przestrzeń, którą można dowolnie zagospodarować. Można tam przechowywać zbędne rzeczy lub stworzyć strefę wypoczynkową. Można posadzić rośliny lub stworzyć trawnik, dzięki czemu dach płaski zmieni się w odizolowany ogród z pięknym widokiem. Chcąc jednak odpowiednio zagospodarować dach płaski niezbędne jest stworzenie skutecznej warstwy hydroizolacyjnej. Zwłaszcza, jeśli na dachu są sadzone rośliny wymagające dodatkowego nawodnienia i zatrzymujące wodę. Identycznie jest w przypadku, gdy dach jest niezagospodarowany. Wówczas poza skutecznym systemem odprowadzania wody opadowej (deszcz, śnieg) niezbędne jest zabezpieczenie konstrukcji dachu płaskiego przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza.

Hydroizolacja poprawia bezpieczeństwo

Decydując się na dach płaski należy pamiętać przede wszystkim o tym, by stworzyć mocną warstwę hydroizolacyjną, dzięki której do wnętrza budynku nie będzie przedostawać się wilgoć. Jest to ważne z kilku przyczyn. Przede wszystkim wilgoć osłabia całą konstrukcję budynku. To nie tylko sprawia, że w ciągu kilku lat będzie potrzebny remont, ale może przyczynić się do uszkodzenia konstrukcji i do jej zawalenia. To z kolei stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników budynku. Co więcej, w ścianach czy w elementach konstrukcyjnych, które są narażone na wilgoć, rozwija się pleśń. Ta jest szczególnie niebezpieczna dla układu oddechowego mieszkańców domu czy użytkowników budynku. Zwłaszcza jeśli zmagają się oni z chorobami układu oddechowego. Pleśń jest też dużym zagrożeniem dla dzieci. Dlatego też, wybierając dach płaski, należy pomyśleć o odpowiednim jego zabezpieczeniu. W tym celu najlepiej jest wykonać warstwę hydroizolacyjną przy pomocy membrany. Jedną z dostępnych opcji jest membrana na rolce. Dzięki nie tworzenie warstwy hydroizolacyjnej nie zajmuje dużo czasu, co w dzisiejszych czasach bywa dla inwestorów priorytetem. Również sam koszt hydroizolacji przy pomocy membrany w rolce, choć początkowo jest wyższy, to z perspektywy czasu jest to inwestycja, która bez wątpienia się opłaci.

Membrana w rolce zamiast tradycyjnej papy

Jednym z częściej stosowanych materiałów, przy pomocy którego wykonuje się hydroizolację jest papa. Jej popularność wynika przede wszystkim z faktu, że jest to rozwiązanie tanie i proste do ułożenia. Spełnia też swoją podstawową funkcję, czyli zapewnia izolację. Jednak z biegiem czasu, okazuje się, że papa jest najskuteczniejsza jedynie na początku i zaraz po ułożeniu. Zwłaszcza jeśli jest położona na dachu płaskim i stanowi jedyną ochronę dachu. Z czasem można zauważyć, że papa zaczyna pękać i rozwarstwiać się. W ten sposób tworzą się nieszczelności, które systematycznie się powiększają (jeśli w porę nie zostaną naprawione). Papa to materiał, który nie oddycha. Oznacza to, że jeśli gromadzi się pod nią wilgoć, to nie może ona odparować. Z tego też względu, w budynku pokrytym papą pojawia się pleśń i grzyb. Papę trudno też położyć w miejscach trudno dostępnych. Nie jest elastyczna, a więc ułożenie jej przy antenach czy klimatyzatorach może być niedokładne, a co za tym idzie, nie będzie ona wszędzie tak samo szczelna. Dlatego też zamiast papy, lepiej pomyśleć o alternatywie. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku membrana w rolce.

Membrana EPDM w rolce i jej zalety

Membrana EPDM, dzięki swojemu składowi chemicznemu i właściwemu uzdatnieniu cechuje się wyjątkowo dobrymi parametrami w zakresie szczelności. Jednak to nie wszystko. Jest też bardzo elastyczna i odporna na rozciąganie. Dzięki temu, bez większych trudności membrana na rolce może być dopasowana do kształtu każdej powierzchni. Jeśli na dachu połąskim pojawiają się drobne przeszkody (dodatkowe systemy, anteny, nierówności) membrana w rolce bez większych trudności pokryje szczelnie całą powierzchnię. Przy rozwijaniu trudniej ją uszkodzić, przez co nie pojawiają się tutaj pęknięcia czy nieszczelności, przez które do wnętrza może przedostawać się wilgoć. Membrana w rolce jest też odporna na działanie promieni UV, skrajne temperatury czy na oddziaływanie innych warunków atmosferycznych. To z kolei oznacza, że doskonale sprawdzi się ona w polskich warunkach, gdzie wahania temperatur są bardzo wysokie. To oznacza, że położenie membrany w rolce na dachu płaskim, będzie rozwiązaniem na lata. Tym bardziej, że jest ona także odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i przetarcia. Dlatego też, nawet jeśli po dachu będzie się ciągle chodzić lub ustawiać cięższe przedmioty, membrana w rolce nie zniszczy się, a tym samym zachowa swoją funkcjonalność.

Dzięki temu, że membrana w rolce jest trwała i odporna na wszelkie uszkodzenia, nawet przez lata intensywnej eksploatacji, oznacza to, że konieczność wykonywania regularnych napraw czy prac konserwacyjnych ograniczona jest do niezbędnego minimum. Z tego też względu, nawet jeśli położenie membrany w rolce wydaje się droższym rozwiązaniem niż wykorzystanie tradycyjnej papy, to z perspektywy lat, membrana jest tańsza i łatwiejsza w utrzymaniu. Zaletą membrany w rolce jest także możliwość wykorzystania jej do budowy zielonych dachów czy instalacji fotowoltaicznych. Nawet jeśli na dachu będą hodowane rośliny utrzymujące wilgoć, to skład chemiczny membrany nie tylko im nie zaszkodzi, ale też nie dopuści do tego, by wilgoć przedostała się w głąb konstrukcji dachu. Membrana w rolce zapewnia zatem większe bezpieczeństwo użytkowników budynku. Niezależnie od tego, czy dach płaski z warstwą hydroizolacyjną wykonaną z membrany w rolce, położony jest na budynkach przemysłowych czy domach jednorodzinnych.
Na koniec warto również podkreślić, że membrana w rolce jest produktem ekologicznym i bezpiecznym dla środowiska. Co jest coraz częściej priorytetem dla osób budujących nowoczesne domy.

Na stronie sklepu znajduje się szeroka oferta membran w rolce. Bez większych trudności znaleźć można rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Niezależnie od tego, czy dach płaski będzie zagospodarowany czy nie, membrana w rolce dostępna w ofercie, skutecznie zabezpieczy całą powierzchnię dachu. Prace renowacyjne i budowlane, dzięki szerokiemu asortymentowi, nigdy nie były łatwiejsze.