Taras to miejsce, w którym można spędzać wolny czas w ciepłe dni. By cieszył właścicieli jak najdłużej, konieczne jest zabezpieczenie jego konstrukcji. Jednym ze sposobów na przygotowanie tarasu na gorszą pogodę jest wykorzystanie membrany EPDM.

Odpowiednia izolacja tarasu to temat niezwykle istotny. Nie należy go lekceważyć licząc na to, że wykorzystane materiały przetrwają nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne i będą bez większych problemów służyć latami. Bez właściwej izolacji, bezpieczeństwo całej konstrukcji jest jednak dość wątpliwe. To bowiem poprawnie wykonana warstwa izolacyjna, stworzona z wysokiej jakości, trwałych materiałów, chroni przed wilgocią, a tym samym wydłuża żywotność konstrukcji. Dodatkowo, jeśli pod tarasem znajduje się schowek czy garaż, to hydroizolacja tarasu stanowi dla nich zabezpieczenie przed wilgocią. Choć jest to na pozór nieszkodliwy problem (można ją wysuszyć), to wilgoć wiąże się z wieloma zagrożeniami. Jeśli będzie utrzymywać się przez dłuższy czas, może przeniknąć w głąb konstrukcji. Wilgoć przyczynia się również do rozwoju pleśni i grzybów, które stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jeśli więc pod tarasem znajdują się pomieszczenia, z których się na co dzień korzysta, może to negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. Jest to szczególnie niebezpieczna dla osób z astmą i problemami z układem oddechowym oraz dla dzieci. Dlatego też chcąc bezpiecznie korzystać z tarasu i pomieszczeń dodatkowych, które znajdują się pod tarasem, warto wykorzystać membranę, by stworzyć skuteczną warstwę hydroizolacyjną.

Co wykorzystać do hydroizolacji tarasu?

Każdy taras, który przez lata ma pełnić swoje funkcje i cieszyć oko właściciela domu, musi być odpowiednio zabezpieczony. Jednym z rozwiązań jest hydroizolacja wykonana przy pomocy membrany EPDM. Dzięki niej, taras jest chroniony przed szkodliwym oddziaływaniem wody opadowej. W polskim klimacie jest to szczególnie ważne, gdyż opady deszczu trwają przez większą część roku. Bez odpowiedniej warstwy hydroizolacyjnej woda, która może pozostawać po opadach będzie osłabiać całą konstrukcję. Dodatkowo, brak warstwy hydroizolacyjnej może prowadzić do powstawania pęknięć na posadzce, ale i do odspajania się płytek. To z kolei stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Jednocześnie, naprawa tarasu będzie kosztować o wiele więcej niż położenie stosownej warstwy izolacyjnej. Do tego, aby skutecznie wypełniała ona swoje funkcje powinna być odporna na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dotyczy to przede wszystkim zmiennych temperatur czy promieniowania UV. Najlepsze są w tym przypadku materiały, które wyróżniają się właściwą ściśliwością, dzięki czemu są one bardziej odporne na ewentualne naprężenie konstrukcyjne i termiczne. Powinny wyróżniać się też właściwą fakturą, dzięki której woda będzie szybciej odpływać z powierzchni tarasowej. Wszystko to sprawia, że jednym z lepszych rozwiązań, które łączy w sobie wszystkie te elementy, jest membrana EPDM.

Membrana EPDM i najważniejsze jej cechy

Niezależnie od tego czy taras buduje się od podstaw, czy chce się wyremontować ten, który jest zbudowany, membrana EPDM będzie stanowiła bezpieczną i skuteczną warstwę izolacyjną. Nie trzeba przeprowadzać żadnych gruntownych prac renowacyjnych, które utrudniają codzienne życie, ale i narażają właściciela mieszkania na większe koszty. Wynika to z wyjątkowych właściwości, które posiada membrana EPDM. Jedną z podstawowych właściwości membrany EPDM jest jej odpowiednia grubość, dzięki której membrana lepiej spełnia swoje funkcje izolacyjne. Jednocześnie jest odporna na uszkodzenia i ścieranie, przez co można stawiać na niej meble i nie przeszkadza jej codzienne użytkowanie. Bez większych trudności pozwala na proste utrzymanie czystości. Dodatkowo również membrana EPDM wyróżnia się także wysoką elastycznością, która utrzymuje się nawet w najniższych temperaturach. Dzięki temu można ją stosować cały rok, również na zewnątrz. Jednocześnie, dzięki wysokiej elastyczności, membrana EPDM wyróżnia się też możliwością przystosowania się do nawet najbardziej nieregularnego podłoża. Nadal będzie idealnie do niego przylegać. To oznacza, że jeśli na powierzchni pojawiają się drobne uszkodzenia czy pęknięcia, nie trzeba ich specjalne usuwać. Membrana EPDM wszystko dokładnie przykryje. Warto tutaj również podkreślić, że membrana cechuje się także elastycznością i sprężystością. To sprawia, że można ją bez większych trudności dopasować do każdej powierzchni, bez obaw o powstające uszkodzenia czy pęknięcia. Membrana EPDM jest także odporna na działanie ciśnienia hydrostatycznego. Choć na tarasach ta właściwość nie jest szczególnie istotna (jest to ważne, jeśli membrana EPDM jest wykorzystywana do budowy basenów), to świadczy o dużej wytrzymałości materiału. Dlatego będzie służył latami. Na koniec warto tutaj podkreślić, że membrana EPDM mimo swoich licznych właściwości jest przyjazna dla środowiska. Jest to rozwiązanie w pełni stabilne chemicznie i nie zawiera substancji, które mogą zanieczyszczać środowisko. Długowieczność, ale też możliwość poddania recyklingowi sprawia, że membrana EPDM uważana jest za jedno z bardziej „zielonych” rozwiązań, które warto stosować w każdym ekologicznym domu. Jednak przede wszystkim, membrana EPDM jest prosta w montażu, a koszt instalacji jest na tyle niski, że każdy może sobie na nią pozwolić.

Membrana EPDM zamiast renowacji

Decydując się na położenie membrany EPDM na tarasie nie trzeba rozbierać lub zmieniać całej konstrukcji tarasu. Specyfika membrany powoduje, że można ją położyć na materiale, który na tarasie położono wcześniej. Nawet jeśli pojawiają się na tarasie drobne uszkodzenia czy uszczerbki, membrana EPDM pokryje je. Nie trzeba ich wcześniej usuwać. Nie trzeba też rozbierać wcześniejszej konstrukcji, by naprawić uszkodzenia. To oznacza, że membrana EPDM może być wykorzystana nie tylko w nowym budownictwie, ale też można wykorzystać ją do przeprowadzenia renowacji.

Łatwy montaż membran EPDM

Kładąc membranę EPDM można pokryć drobne uszkodzenia. Dzięki temu powierzchnia tarasu jest zabezpieczona a membrana EPDM nadal doskonale izoluje całą konstrukcję i zapewnia jej pełne bezpieczeństwo. Montaż membrany jest prosty i nie zajmuje wiele czasu. Uszczelniające pokrycie przykleja się do krawędzi przy pomocy dolnej taśmy pomocniczej. Jest ona montowana do podstawy tarasu. Łącznik dolnego paska jest potrzebny do tego, by zabezpieczyć powierzchnię przed ewentualnymi zmianami kształtu. Niewielka część membrany EPDM zachodzi też na ściany i mury oporowe, które przytwierdza się przy pomocy listewek kontaktowych. Dodatkowo może być też dociśnięta przy pomocy powierzchniowych listewek dociskowych. Warstwę tę uszczelnia się specjalnym uszczelniaczem poliuretanowym. To zapewnia pełną stabilność warstwy hydroizolacyjnej na tarasie.

Szukając rozwiązania idealnego na taras, warto skorzystać z oferty sklepu. Na stronie można znaleźć membranę EPDM z serii alphathor oraz membrany bauder. Duży wybór i dostępność materiałów sprawia, że bez większych trudności znajdzie się rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb. Stworzenie idealnego i odpornego na zniszczenie tarasu, nigdy nie było tak łatwe.

Film instruktażowy