Zielony dach to odpowiedź na zapewnienie sobie zieleni w swoim otoczeniu. Zwłaszcza, jeśli ktoś nie dysponuje własnym ogrodem lub potrzebuje nieco więcej prywatności. Zielony dach to miejsce odpoczynku, które warto zaaranżować w bloku lub w firmie.
Membrana epdm elementem dachu zielonego
Zielony dach najłatwiej wykonać w nowych budynkach, ale nie tylko. Mając dach płaski, wystarcz jego renowacja i przystosowanie do zagospodarowania tej przestrzeni na zielono, by móc cieszyć się swoim ogrodem. Budując dach płaski, na którym ma być strefa zielona trzeba zadbać przede wszystkim o odpowiednią konstrukcję. Dach musi posiadać warstwę izolacyjną, która wykonana jest z membrany epdm. Membrana wyróżnia się dużą odpornością na działanie słońca, wiatru i niskich temperatur. Jest odporna na działanie deszczu i śniegu, dzięki czemu doskonale sprawdza się w polskim klimacie. Zabezpiecza budynek przed wilgocią. Jej położenie nie zajmuje dużo czasu, co znacznie przyspiesza prace renowacyjne. Dzięki temu, dach można na nowo zagospodarować w ciągu kilku tygodni.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Największa obawa związana z tworzeniem zielonych dachów jest nieszczelność konstrukcji i wilgoć, która będzie przedostawać się do wnętrza budynku. Rośliny zatrzymują bowiem wilgoć, potrzebują też wody do pełnego rozwoju. Wszystko to sprawia, że bez odpowiedniego podłoża, wilgoć będzie przedostawać się do budynku. Może to prowadzić nie tylko do rozwoju pleśni, co nie jest bezpieczne dla zdrowia osób przebywających w domu, mieszkaniu czy w firmie. Systematycznie przedostająca się do budynku wilgoć osłabia konstrukcję dachu, co może doprowadzić do licznych uszkodzeń i zniszczeń. Dlatego też zielony dach nie może powstać wszędzie. Wymaga specjalnego przygotowania i zastosowania rozwiązań zabezpieczających konstrukcję dachu przed niechcianą wilgocią. Stosując membrany epdm chroni się dach przed nadmierną wilgocią. Membrana epdm wykazuje się szczelnością i nie przepuszcza wody. Dodatkowo, dzięki membranie epdm wykonanie dachu jest łatwiejsze, co znacznie skraca czas prac modernizacyjnych. W ten sposób, każdy dach można zmienić w zielony i bezpieczny dach.
Korzyści z dachu zielonego
Zielony dach pełni przede wszystkim funkcję estetyczną i rekreacyjną. Przede wszystkim sprawia bowiem, że cały budynek wygląda o wiele korzystniej, a rośliny stanowią jego ozdobę. Jeśli dach obsadzony zostanie roślinami, które zielenią się też zimą lub kwitną w różnych porach, wówczas ogród na dachu może cieszyć oko przez cały rok. W takim miejscu organizuje się też miejsce do siedzenia, hamaki czy miejsce na grilla lub na drobne aktywności fizyczne (np. strefa do jogi). Dzięki temu w ogrodzie można spędzać czas w letnie i wiosenne wieczory. Z dodatkowym oświetleniem i osłoną przed deszczem, na dachu można organizować większe spotkania i imprezy. Jest to szczególnie atrakcyjne w miejscu pracy zlokalizowanym w centrum miasta lub na obszarach przemysłowych, gdzie dużo trudniej zorganizować przestrzeń dla pracowników na świeżym powietrzu. Na dachu natomiast można zorganizować stołówkę czy miejsce spotkań służbowych, a także wykorzystać go do imprez integracyjnych. Im ciekawiej urządzony ogród na dachu, tym większe szanse, że ludziom będzie się miło spędzało czas w tym miejscu.
Wpływ na środowisko
Okazuje się, że zielone dachy to nie tylko korzyści płynące dla komfortu psychicznego i fizycznego osób, które korzystają z niego. To także doskonałe rozwiązanie proekologiczne. Dotyczy to nie tylko samej zieleni na dachu (redukcja efektu miejskiej wyspy cieplnej, redukcja kosztów energii, wykorzystanie wody opadowej, redukcja poziomu hałasu i poprawa jakości powietrza), ale również materiału, z którego jest wykonany dach płaski. Jeśli przy jego budowie wykorzystuje się membrany epdm zyskuje się pewność, że jest to materiał obojętny chemicznie. To oznacza, że jego wpływ na środowisko naturalne zarówno w czasie produkcji, jak i montażu czy użytkowania jest niewielki. Membrana nie wydziela żadnych substancji toksycznych i nie pochłania wód opadowych. Dzięki temu nie szkodzi użytkownikom, a ochrona którą zapewnia konstrukcji dachu, sprawia że przetrwa on wiele lat w nienaruszonym stanie. Wymieniając membranę epdm również nie tworzy się dodatkowych odpadów. Może być ona bowiem wykorzystana jako komponent ścieżek dla pieszych czy asfaltu drogowego. Warto jednak podkreślić, że producenci membrany epdm gwarantują, że jej żywotność to 50 lat. Nie ma zatem lepszego i bardziej trwałego rozwiązania, które można wykorzystać przy konstrukcji dachów płaskich, dbając jednocześnie o środowisko naturalne. Zwiększająca się popularność zielonych dachów sprawia, że coraz więcej podmiotów odpowiadających za budowę obiektów przemysłowych czy mieszkalnych. Systematycznie tworzy się też coraz ciekawsze i bardziej wymagające aranżacje. Tworząc dach płaski z membrany epdm przygotowuje się idealne podłoże pod bezpieczny zielony ogród, który nie będzie zagrażał konstrukcji budynku.